При наличието на толкова различни технологии и още повече производители естествено възникват проблеми. Те трябва да се познават добре и да се избягват, за да се получи добър и полезен web сайт.
Първоначално HTML беше език за структурирано представяне на данни, но с масовото разпространение на Интернет към него бяха добавени възможности за форматиране и управление на извеждането на документа. Софтуерните компании създадоха голям брой и различни по функционалност броузер-и и програмистите бяха длъжни да се съобразяват с техните несъвместимости и индивидуални особености. Осъзнавайки това компаниите сега се опитват да спазват стандарти, които осигуряват универсалност и съвместимост. Тези стандарти се поддържат от организация, чиято цел е да разработва протоколи и ръководства за осигуряване на дългосрочно разширяване и функциониране на Мрежата. Тя се нарича World Wide Web Consortium (W3C). Ролята на W3C е огромна в процеса да се запази HTML като структуриран език за информация, за да се компенсира премахването на форматиращите елементи от HTML-а, W3C създаде CSS (Cascading Style Sheets). Чрез CSS се описват стилове за форматиране, които се прилагат към елементите на HTML файловете.
Друго важно нещо за Интернет са търсещите и индексиращи съдържанието на сайтовите услуги. Всички ние познаваме добре и ползваме ежедневно услугите на Google, Yahoo или друга любима търсачка. Те подобно на скенер претърсват съдържанието на нашия сайт и го вкарват в своите бази данни. За да може това да стане обаче, страниците от сайта трябва по подходящ начин да предоставят своето съдържание. Например технологии като Flash много трудно успяват да предоставят съдържанието си на търсачките.
|