Един Web сайт се състои от една или повече Web страници. Те са свързани помежду си с връзки, като връзките не са ограничени само до дадения сайт, а могат и да сочат към други страници от други сайтове. Така се изгражда една огромна база данни от взаимно свързани документи (от там и названието World Wide Web). В самия документ тези връзки се вграждат с помощта на език наречен HTML (Hyper Text Markup Language). Самият HTML документ е обикновен текстов файл, в който информацията е структурирана чрез елементите на HTML езика наречени тагове. В зависимост от начина по който се генерират и какво съдържание имат HTML документите може да разделим Web сайтовете на статични, динамични и динамично генерирани.
• Статични Web сайтове
|
Страниците на тези сайтове са отделни файлове, които се съхраняват на сървъра. Промените стават като се редактира всеки подлежащ на промяна файл. Макар и неудобен за поддръжка и дизайн този вид сайтове се използват и до днес, поради своята простота и надеждност.
|
• Динамичен HTML
|
Под динамичен HTML или Dynamic HTML (DHTML) се разбира технология за създаване на интерактивни и анимирани страници. Те се реализират с помощта на скриптов език, който се изпълнява на клиентската машина. Най-често това е JavaScript. За тази цел клиента трябва да може да интерпретира и изпълнява този код за да се получи желания ефект. Макар и да не попада в тази категория много сходно функционира и Flash.
|
• Динамично генерирани сайтове
|
Страниците на тези сайтове се създават в момента, когато клиента ги поиска. По този начин съдържанието им може да бъде различно за отделните клиенти. За да се постигне това Web сървъра предава обработката на запитването от клиента на програма. Тя може да бъде написана за различни платформи и език, но основно разпространение са получили: PHP, Java Enterprise Edition и ASP.NET. Всяка от технологиите има своите предимства и недостатъци, но тези разлики остават скрити за крайния посетител на сайта. Обикновено данните за страниците на тези сайтове се съхраняват в сървър за база данни.
|
Броузър е програма, която работи на компютъра на клиента. Тя дава възможност на потребителя да зададе адрес на сайта, на който иска да отиде. Броузър-ът изпраща запитване към сървъра, за да получи неговото съдържание. Сървър-ът отговаря като връща на браузър-а съдържанието на искания документ (ресурс). Ако документа е файл, който броузъра знае как да използва, той го показва на потребителя. В повечето случаи, един екран на броузъра е и една Web страница, която представлява един HTML документ. Но HTML документът е текстов файл, който не съдържа в себе си изображения, анимации и друг тип файлове. И за да може броузър-ът да показва нещо различно от текст, HTML документът съдържа така наречените връзки (линкове) към различни типове файлове, съдържащи се в страницата. Тези файлове могат да бъдат изображения, фотографии, анимации и дори звуци.
Прочетете повече в Проблеми
|